Zdravím všechny včelaře a včelařky, co mají zájem o čistý a přírodní chov včel, bez používání chemických léčiv a umělých materiálů. Pojďme si tedy říct, jaké jsou základní body přírodního včelaření.


1. Častá obměna díla

Prvním, a zároveň nejdůležitějším bodem přírodní včelaření je častá obměna voskového díla. Veškeré nemoci a rezidua chemikálií se ukládají a zůstávají ve vosku.

Pokud souše používáme příliš dlouho, vše škodlivé držíme v úle, buňky se zmenšují a rodí se malé, slabé včely. Proto je potřeba pravidelně odebírat z úlu staré a černé plásty.


2. Přírodního materiály

Úl

Dalším velmi podstatným bodem je volba přírodních materiálů. Možná to vypadá, že včely přeci vždy bydlí jen v dřevěných nástavkách, a staví na dřevěných rámcích. Ale moderní trend směřuje jinam.

Druhým nejpoužívanějším materiálem ve včelařství jsou plasty, vyrábí se z nich rámky, mezistěny a dokonce existují i celoplastové úly. Nehledě na to, že se z nich uvolňují látky, které v úle nechceme, také vůbec nevyhovují včelám. Je to pro ně naprosto cizí materiál.

Nátěry a spoje

Běžně se úly natírají barevně jen proto, aby “byly na pohled hezké”. Za mě, neexistuje hezčí pohled, než na krásný plně-dřevěný úl, natřený lněným či teakovým olejem.

Co se týče spojení nástavků, nejčastěji se používají voděodolná lepidla D4. Z vlastních zkušeností vím, že kombinace cinkovaného spoje (zip) se čtyřmi šrouby v každém rohu je více než dostačující. Velmi záleží na typu dřeva, borovice se téměř nedeformuje.


3. Omezení chemických ošetření

Je dobré při chovu omezit na minimum, nebo úplně vyloučit syntetické látky. Jejich rezidua zůstávají ve vosku a včelám ničí střevní flóru. Navíc se začíná objevovat resistence kleštíka na tyto látky (např. Varidol, Gabon).

Alternativu představují organické kyseliny, které nezanechávají rezidua. Jsou to látky, které se přirozeně v přírodě vyskytují. Nejpoužívanějšími kyselinami jsou:

  • Kyselina mravenčí (Formidol)
  • Kyselina šťavelová
  • Kyselina mléčná
  • Kyselina octová

Další možností jsou zootechnické způsoby(vyřezávání trubčiny, klíckování matek) a obecně vést včelstva tak, aby se nepodporovalo množení varroázy v úle.


4. Volná stavba

Když přestaneme (alespoň částečně) používat mezistěny, dáme včelám mnohem více prostoru. Mohou si sami upravovat, kolik bude ve včelstvu trubců, kde bude trubčí plod, kde dělničí a jak velké budou buňky. Tím dáme včelám prostor a to se velmi pozitivně projeví na jejich zdraví.

Navíc máme jistotu, že žádné škodliviny do úlu nedodáváme. Jako vše i obchod s voskem je globální ve většině se najdou ve vosku různá rezidua ať už antibiotik nebo parafínu. I léčiva používaná v ČR masově a dlouhodobě zanechávají ve vosku rezidua a za tak dlouhou dobu jejich koncentrace ve vosku nutně narůstá, proto je dobré vosk do úlů nevracet.


5. Zimovaní na medu

Med představuje pro včely přirozenou stravu, cukr je opravdu ubohá náhražka, stejně jako různá včelařská krmiva. Je obecně známo, že cukr není vhodný ani pro člověka. Včele tato strava snižuje imunitu a celkově oslabuje organismus, je pak náchylnější k jakémukoliv onemocnění.

Med neobsahuje pouze sacharidy, obsahuje rovněž mnoho aktivních enzymů, vitamínů a minerálů, které včely v zimě hodně potřebují.